Akadémia sokféle van, és akadémikusnak lenni általában olyan megtiszteltetés, amelynek eléréséért nem kevesen küzdenek. Egy nemzeti akadémiai tagság esetében még sikeres is lehet az igyekezet, de az európai nemzeteket összefogó Academia Europaea tagságát megkapni nem elégséges itthon ajánlókat szerezni, a döntés is másképp történik, ráadásul a megválasztott tag nem hogy valami járandóságot kapna, de tagdíjat is kell fizessen!
A tagdíjakból befolyt összeget természetesen nemes célok megvalósítására fordítják. Mik lennének ezek? Az 1988-ben alakult. londoni székhelyű Akadémia honlapján ez áll:
„Az Academia Europaea feladata a bölcsészettudományok, a jogtudományok, a gazdaság-, társadalom- és politikatudományok, a matematika, az orvostudomány, valamint a természettudományok és a műszaki tudományok valamennyi ágának kiválóságának előmozdítása és terjesztése a világ bármely pontján a köz javára, valamint a lakosság minden korosztálya oktatásának előmozdítása érdekében.
Az Akadémia célja az európai kutatás előmozdítása, a kormányok és nemzetközi szervezetek tudományos kérdésekben történő tanácsadása, valamint az interdiszciplináris és nemzetközi kutatás előmozdítása.”
Ennek a mára már 5000 feletti tagságú, hatalmas tudományos potenciált hordozó szervezetnek lett választott tagja Kónya Zoltán kollégánk, a MMT egykori vezetőségi tagja, Szegedi Tudományegyetem tudományos és Innovációs rektorhelyettese, az Alkalmazott és Környezeti Kémiai Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára.
Gratulálunk, és hatékony munkát kívánunk!